
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.98 mm |
| Width | 3.99 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unipolar |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | Serial |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Power Dissipation | 1 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Type | Single |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.5 LSB |
| Number of Converters | 4 |
| Settling Time | 19 µs |
| Nominal Supply Current | 236 µA |
| Resolution | 1.25 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Interface Type(Data Interface) | Serial |
| Packaging | Tube |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Differential Output | No |
| Reference Type | External |
| Core Architecture(core/core processor) | Oversampling Interpolating DAC |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$8.35367
Ext.Price$8.35367
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.35367 | $8.35367 |
| 10 | $8.08145 | $80.81450 |
| 25 | $7.88827 | $197.20675 |
| 50 | $7.69970 | $384.98500 |
| 100 | $7.51575 | $751.57500 |
